Рус Укр
ГлавнаяБлогиПриоритетность энергосбережения в разных частях системы теплообеспечения
Опросы все опросы
ЧТО ПРЕПЯТСТВУЕТ ВАМ ВОВМРЕМЯ ПЛАТИТЬ ПО СЧЕТАМ ЗА УСЛУГИ ЖКХ?
Слишком высокие тарифы
Регулярное повышение квартирной платы
Низкое качество услуг или их полное отсутствие
Не соблюдение исполнителями сроков по вывозу мусора
Бездействие ЖЭКа
Ничего, я всегда вовремя плачу
Я не считаю нужным платить за коммунальные услуги

 
 


 

Приоритетность энергосбережения в разных частях системы теплообеспечения

2750
Стратегический взгляд на экономико-технологическую часть тепловой модернизации ЖКХ
В Донецьку на круглому столі по енергозбереженню в ЖКГ була дискусія про пріоритетність в різних частинах системи теплопостачання. Викладу своє бачення цього питання.

Як відомо, система теплопостачання складається з трьох частин:

1.      Генерація (енергоефективність залежить від характеристик котла, його ККД).

2.      Транспортування (енергоефективність залежить від характеристик тепломережі).

3.      Споживання (енергоефективність залежить від характеристик огороджувальних конструкцій будинку).

Загалом вважається, що найбільш економічно пріоритетним заходом є енергозбереження в генерації (простіше кажучи заміна старого котла на новий з ККД не меншим за 92%). Чому? Термін окупності заміни котла становить 4 роки, натомість термомодернізація огороджувальних конструкцій будинку окупається орієнтовно за 15 років. Термін окупності заміни старих тепломереж на попередньо ізольовані може бути достатньо різним.

Подивимось на це питання системно і усебічно. Почнімо з простішого.

Якщо замінюється тепломережа, то окупність її заміни на попередньоізольвану потрібно рахувати, виходячи з того, яким є нинішній стан старої тепломережі. Якщо вона є вкрай зношеною й відтак перспектива масових її проривів є цілком реальною впродовж вже наступного опалювального сезону, то термін окупності її заміни – не більше року (оскільки «альтернативою» заміни в цьому разі є від’єднання споживачів від теплопостачання). Можливим варіантом в цьому разі може бути відмова від тепломереж шляхом переходу на місцеве опалення (доцільно для нещільної забудови).

Якщо порівнювати ефективність заміни котла і термомодернізації будинку, то слід пам’ятати, що критерієм економічної ефективності проектів є не лише лаг (термін окупності), а й парето-ефективність. Що це таке? Співвідношення затрачених зусиль і отриманого ефекту впродовж усього очікуваного терміну експлуатації реалізованого проекту. Так от, за критерієм парето-ефективності термомодернізація будинків є не менш економічно доцільною за заміну котлів і тепломереж. Чому? Тому що завдяки термомодернізації будинків:

Ø  Зменшується тривалість опалювального сезону (оскільки в енергоощадному будинку потреба в опаленні починається зі зниження температури зовнішнього повітря до 5 ºС замість 8 ºС).

Ø  Зменшується споживча потреба в подачі теплової енергії в опалювальний період.

Ø  Збільшується тривалість експлуатації будинку (оскільки стіни не промерзають).

 
Станіслав Жуковський
 
Комментарии (2)
Михаил1
19 марта 2013 г. 10:07
Если с чего-то и начинать, то с транспортировки. Но, понятное дело, денег на это не напасешься, потому и остается только 2 варианта - купить новый котел, а жильцам - утеплить стены.
Sergiy2
19 марта 2013 г. 10:37
Приймаємо негайно в цілому закон ,,Про енергоефективні будівлі (проголосований в другому читанні) На підставі його норм необхідна програма комплексної термомодернізації будинтів. Потім перспективний енергетичний баланс населеного пункту. І тільки тоді прийняття рішення щодо заходів в сфері теплопостачання, яка дійно на крок пізніше буде модернізуватися.При ситуації навпаки ,,пар вийде в трубу,,
Блоги